Kahramanmaraş KPSS Kursu

Kahramanmaraş KPSS Kursu

Devlet kadrolarında çalışmak isteyen adayların girdiği Kamu Personeli Seçme ve Yerleştirme Sınavı (KPSS), ülkemizde bir süredir uygulanmakta olan bir sınav sistemidir. KPSS için hazırlanan adayların sayısının artması ile birlikte bir sektör doğmuş ve dershanelerde bu adaylara yönelik programlar açılmıştır. Her ilde olduğu gibi, Kahramanmaraş’ta bulunan adaylar için Kahramanmaraş KPSS kursu da bulunmaktadır.

KPSS Puan Türleri Nelerdir?

KPSS’de P1’den başlayıp P121’de biten toplam 121 adet puan türü vardır. Her bir puan türünün içeriğinde bulunan bileşenler ve bu bileşenlerin ağırlıkları da değişmektedir. Bileşen, adayın sınavdan aldığı puanın hesaplanmasına etki eden alana denir. P3 puanı; her sene değişmekle beraber, lisans mezunlarının girdiği A ve B grubu kadrolarına alım yapılırken kullanılan puan türüdür. P121 puanı, öğretmenlerin tercihi yapan lisans mezunu adayların yerleştirilmesinde kullanılır. Genel kültür, genel yetenek, eğitim bilimleri ve öğretmenlik alan bilgisi testi gibi bileşenleri içerir. P10, lisans mezuniyetine sahip olan ve öğretmenlik başvurusu yapan adaylar için kullanılan puan türüdür. Genel yetenek, genel kültür ve eğitim bilimleri bileşenlerini içerir. Bu puan türleri haricinde kalan puanlar, KPSS A grubu alımlarında kullanılmaktadır. Ön lisans mezunu veya ön lisans okuyan öğrenciler için P93 puan türü kullanılır. Ortaöğretim puan türü için P94 kullanılır.

KPSS Kursuna Gitmek Mantıklı Mıdır?

Kamu kadrolarına yerleşmek isteyen adayların sınava hazırlanma süreci değişiklik gösterir. Çeşitli sebepler neticesinde adaylar, bir kursa gitmeden sınava kendileri hazırlanmayı tercih edebilir. Bu durumda, bütün süreçte kendi çabalarıyla çalışır ve kendi imkanlarıyla süreci geçirirler. Çalışmak için Kahramanmaraş KPSS kursu tercih eden adaylar, sınava hazırlık süreci boyunca diğer adaylardan daha avantajlı olabilirler. Öncelikle, kursa giden adaylar; bu süreci diğer kursiyerler ile beraber yaşayacakları için süreci daha rahat geçirirler. Kursun sağladığı kaynaklar sayesinde, kaynak aramak ile vakit kaybedilmeden en kısa sürede çalışmaya başlanabilir. Güncel bilgilerin Kahramanmaraş KPSS kursu yetkilileri tarafından takip edilmesi sayesinde yeniliklerden haberdar olunarak en verimli çalışma gerçekleştirilir. Bu nedenlerden dolayı, KPSS kursuna gitmek oldukça mantıklıdır.

DİĞER DUYURULAR