A GRUBU

A GRUBU

A- GRUBU KPSS NEDİR?

Devlet bağlı kamu kuruluşlarındaki, görevininve atamasının uzman yardımcısı , müfettiş, denetmen, kaymakam (adaylığı) yardımcılıkları ile gibi kadrolara yapabilmek için yapılan sınava KPSS-A denmektedir. Bir bakıma Kariyere giden bir sınavdır ve Kariyer sınavı olarak bilinir.

Örnek verecek olursak, Maliye Bakanlığı Hesap Uzman yardımcısı, TEDAŞ Müfettiş, Yardımcısı, Tarım ve Köy işleri Bakanlığı Kontrolör yardımcısı Bakanlık kadrolarında uzman yardımcılığı, Kamu kurumları kadrolarında uzman yardımcılığı, SGK Denetmen Yardımcılığı, Vergi Müfettiş Yardımcılığı, Gelir Uzman Yardımcılığı, SGK Müfettiş Yardımcılığı, İl Göç Uzman Yardımcılığı, kadroları KPSS-A kadrolardır. A- Grubu kadrolarda yer almak için sınavına giren adaylar, sınavı kazanmaları halinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu , Sermaye Piyasası Kurulu, (BDDK) Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) gibi bağımsız kurumlarında da kadrosunda görev alabilmektedir. A Grubu kadroları diğer memurlardan ayıran en özellik ve fark en az üç senelik bir yeterlilik zamanın olmasıdır. Bu zaman diliminde memurun yetiştirilmesi ve mesleğin gerektirdiği özelliklerinin kazandırılması sağlanır.

A-Grubu Kadrosunda yer almayı hak kazanın kişi önce yardımcı olarak atanır, kurumun farklı birimlerinde görev alarak kurumun işleyişini öğrenir. Bu 3 senelik zamanın sonunda sunmak üzere tez hazırlarlar ve 3 yıllık zaman diliminin sonunda kurum içinde yazılı ve sözlü sınav ya da yalnızca sözlü sınav yapılır. Yeterlilik süreci olarak adlandırılan bu süre sonucunda başarılı olanların stajyer, aday, yardımcı gibi unvanları kaldırılır, Uzman, Müfettiş olarak görevini sürdürür. Kısaca 3 yıl sonunda alanlarında Uzman unvanına sahip olmaları mümkündür.

A- GRUBU KPSS DERSLERİ NELERDİR ?

 • A - Grubu KPSS sınavlarında karşınıza çıkacak olan sorular
 • Genel Yetenek (60)
 • Genel Kültür (60)
 • İşletme (40)
 • Muhasebe (40)
 • İstatistik (40)
 • Hukuk (40)
 • Kamu Yönetimi (40)

A- Grubu KPSS sınavı 3 oturumdan oluşmakla ,

1- Oturum; cumartesi sabahı Genel Kültür ve Genel Yetenek soruları 120 ve 120 dakika

2- Oturum ; Pazar sabahı, Hukuk, İktisat, Maliye, Muhasebe, İşletme soruları 150 soru 160 dakika

3-Oturum; Pazar öğlesi, Çalışma ekonomisi, ekonometri, İstatistik, Kamu Yönetimi, Uluslararası ilişkiler soruları 150 soru ve 160 dakika olarak karşınıza çıkacaktır.

Yapılacak olan oturumların hepsine girmeli ve her sınav bölümünden en az 1 net olmalıdır. Her oturumda girilen dersler için en az 1 ham puana (net) sahip olunması halinde, dersin içinde bulunduğu puan türü hesaplanabilir. Pazar öğle oturumundaki derslerden en az 1 tane işaretlenmesi durumunda bu derslerin yer aldığı hiçbir puan türü hesaplanmaz. A Grubu kadrolarına, alımların hepsi kurumsal alımlar olup , her kurum farklı puanlar uygulamaktadır. . Bu nedenle A Grubu kadrolarında yer almak isteyen,adayların bu alana yönelik tüm oturumlara girmesi uygun olacaktır. Kahramanmaraş Yargı Akademi Kursları , A- Grubunda KPSS sınavına girecek olan adayların en kolay çözülebilen görünen derslerin başında gelen Maliye, teste dayalı olarak değil de, klasik sisteme dayalı olarak çalışılması ve görülmesi gereken, kendi başınıza bireysel olarak çalışılarak öğrenilmesi zor, sınavlarda en çok zorlanan ders olan Muhasebe, sayısal bir mantığa ve grafiğe yönelik olan, dersin kavramlarının , tıpkı muhasebe gibi öğrenilmesi zor olan ders İktisat, bir çok dalı olan , sık, sık tekrar isteyen , ezbere dayalı olarak görünen hukuk dersi gibi bir çok konuda sizleri sınava hazırlamak ve başarıyı yakalamanız için branşından uzman eğitimcilerle ile hizmetinizdedir.

A- GRUBU KPSS SINAVINA KİMLER GİREBİLİR?

A-Grubu KPSS sınavına, İktisadi ve idari bilimler fakültesi (İ:İ:B:F) bölümlerini kapsayan (İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü mezunları ) , Hukuk Fakültesi , Siyasal Bilimler Fakültesi ve bazı Mühendislik Bölümü mezunları ya da buralardan mezun olabilecek durumda olanlar ile belirli kotenjan dahilinde sınırlı sayılarda da olsa Mühendislik mezunları girebilir. Sınava girildiği tarihte mezuniyet şartı aranmamakla üniversite 3. sınıf öğrencileri de sınava girebilir.

A- GRUBU KPSS KURSU

A- Grubu KPSS kursunda; sınavda sizlerin karışınıza çıkacak olan

Genel kültür - Genel yetenek

Yabancı dil

Alan bilgisi

 • 1. Hukuk
 • 2. İktisat
 • 3. İşletme
 • 4. Maliye
 • 5. Muhasebe
 • 6. Kamu yönetimi
 • 7. Uluslararası ilişkiler
 • 8. Çeko
 • 9. İstatistik gibi bir çok derste sizleri sınava hazırlayacaktır.

Kahramanmaraş Yargı Akademi Kursu olarak, tek hedefimiz Doktor, diş Hekimi , eczacı, kimya mühendisi, kimyager, hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, idari bilimler, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden, sağlık idaresi yüksek okulundan mezun olanlar kursiyerlerimizi Sağlık Bakanlığı Müfettiş yardımcılığı , Gıda Mühendisi, Ziraat Mühendisi (Bitki Koruma Bölümü, Zootekni Bölümü) Veteriner Hekim mezunu olanları Tarım ve Köyişleri Bakanlığı müfettiş yardımcılığı , İşletme, İktisat, Hukuk, Bankacılık, Maliye, Kamu Yönetimi, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği, Bilgisayar ve Enformatik Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Mimarlık mezunlarını İller Bankası uzman yardımcılığı, Siyasal Bilgiler, İktisat, İşletme ve iktisadi ve idari Bilimler Fakülteleri, Hukuk Fakültesi ile Mühendislik Fakültelerinin Bilgisayar Mühendisi, Endüstri Mühendisi, Elektrik Mühendisi, Elektrik-Elektronik Mühendisi, Makine Mühendisliğinden mezunlarının Sanayi ve Ticaret Bakanlığı uzman yardımcılığı, kadrolarında yer alması ve sizlerin kariyer hayallerinizi gerçekleştirmeniz, sizin hayallerinize ulaşmanız için atacak olduğunuz adımlarda yardımcınızdır.

Kahramanmaraş Yargı Akademi Kursu ; Antep , Ankara, İzmir ve Malatya'dan gelen branşında uzman eğitimcilerimizle, Hukuk dersinde 3 eğitmenle 180 saat , Maliye dersinde 80 saat, İktisat dersinde 150 saat, Muhasebe dersinde 80 saat olmakla toplam 500 saat ve bunun yanı sıra da Genel Kültür ve Genel Yetenekte de 300 saat olmak üzere, farklı test ve kitap kaynakları ile sizlerin zorlu mücadelesinde , başarıya ulaşmanın yollarını, sizlere aktaracaktır.

Kahramanmaraş Yargı Akademi Kursu; olarak önceliğimiz, sınavlara hazırlanan,kariyer edinme sürecinde olan tüm kursiyerlerimize ve öğrencilere, akademik ve özgün öğretim sistemleri ile yardımcı olmak, yüz binlerce bireyin hedefine ulaşarak , mesleğe başlamasına önemli katkıda bulunmaktadır.

İlkemiz , sizin kariyeriniz , bizim kariyerimiz düşüncesi ile yola çıkmak olup , eğitim ihtiyacı duyan kişi ve kuruluşların sürekli gelişimi, başarıya erişmeleri için bu eğitim, araştırma, ve danışmanlık hizmetlerini, öğrenme hedefli yaklaşımlarla vermektir.

Eğer Kariyer odaklı bir meslek icra emek istiyorsanız ve bunun için kendinize, sizi yarı yolda bırakmayacak bir destek arıyorsanız. Kahramanmaraş Yargı Akademi Kursu; Bilimsel, Dürüst ve Güvenilir , Ekip çalışmasına uyumlu , her branşın kendi dalında uzman eğitimcileri sizlerin yanınızdadır. Hedeflerinizi kaçırmadan ve hayalinizi kurduğunuz kariye ulaşmak geç kalmayın ve bizi arayın.

Kahramanmaraş Yargı Akademi Kursu; insan odaklı çalışanları ve yaklaşımı ile size sunacak olduğu hizmettin bedelini de (kurs bedelini) sizlerin bütçesini üzmeyecek ve sizi zorlamayacak şartlarda yanınızda olacaktır. Maddi bütçeyi ikinci planda tutan Kahraman Yargı Akademi Kursu için sizin başarınız, bizim için size sunulan hizmetin bedeli olmakla, verilen maddi bütçe ise primimiz olarak kabul görecektir. Kaygılarınızı kenara bırakın ve bizi arayarak hedeflediğiniz kariyer planlarınız hem kendinize, hem de bizlere sizin başarınız da yanınızda olmamız için fırsat verin.

DİĞER KURSLARIMIZ