SMMM

SMMM

SMMM

Muhasebecilik görevini yerine getiren kişiye yani mesleği icra edene muhasebe personeli denir. Muhasebecilik mesleği firmanın büyüklük yapısına göre çeşitlenir. Buradaki durum çalışan personel sayısında farklılık göstermektedir. Önemli olan şey konu muhasebe görevini icra edecek kişilerin eksiksiz olarak görevini yapmalıdır. Muhasebe mesleğini yapmak için mutlaka eğitim almak şarttır. Eğitim almadan önce muhasebeyi öğrenmek asla mümkün değildir. Günümüzde muhasebenin sisteminin bilgisayar tabanlı olduğunu düşünürsek de burada teknik bilgilerde önemli bir rol oynamaktadır.

SMMM Nedir?

SMMM bir muhasebeci olarak ifade edilir. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir anlamında kullanılır. Bu kelimelerin baş harfleri SMMM’dir. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik mesleği 3568 sayılı Serbest Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik kanununa göre düzenlenmiştir. Mali kelimesi demek para ile ilgili bir kavramdır. Müşavir ise danışman kelimesin eş anlamlısı olarak ifade edilir. Mali müşavir ise akçeli işlerde fikir veren, soru sorulacak kişidir. Mali nitelikteki konularda derinlemesine tecrübeye sahip olan kişi müşavirdir. Para, muhasebe, vergi işleri uzmanlığı ve raporlama gibi alandaki işleri mali müşavir yapar.

Smmm Nasıl Olunur?

Serbest muhasebeci mali müşavir olmak için bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir.

Genel şartlar : Meslek mensubu olmak içim taşıması gereken şartlar:

T.C. vatandaşı olmak- medeni hak ehliyetinin olması-5 yıldan fazla olamamak üzere hüküm giymemiş olmak- memuriyetten sonra kovulmamış olmak.

  • İşletme, iktisat, hukuk, muhasebe, maliye, kamu yönetimi, bankacılık siyasal bilimler bölümünden 4 yıllık mezun olmak.
  • SMMM staja giriş sınavını geçerek 3 yıl staj yapmak.
  • Stajın bitikten sonra SMMM ruhsat sınavı denilen yeterlilik sınavını vermek. Bu aşamaların tamamı geçmeden ruhsat alamazsınız.

Bu sınavda başarılı olursanız staja başlamaya hak kazanırsınız. Sınav şıklı olarak formatta yapılmaktadır ve çan eğrisi uygulaması vardır. Çan eğrisi sınavlarda kullanılan bir hesaplama yöntemidir. Sınava giren tüm adayların ortalaması alınarak soruların puan karşılıklarına göre belirlenir. SMMM staja başlatma sınavından başarılı sayılmanız için en az 60 puan almak gerekir. Sınav şekli 2 Bölümden oluşmaktadır.

1. Genel Kültür : Ağırlık olarak %20’dir. Adaylar, Matematik, Türkçe ve Tarih derslerine ek olarak son dönemde İngilizce dersi eklenmiştir. Bu amaçla meslek alanındaki yabancı dile ait eksikliğinin önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

2. Alan Bilgisi : Ağırlığı olarak %80’dir. Adaylar Denetim, Muhasebe, Hukuk Ekonomi ve Maliye derslerden sorumlu tutulur.

Staj bittikten sonrada serbest muhasebeci mali müşavir olmak için gereken diğer koşul ise SMMM Yeterlilik Sınavıdır. SMMM yeterlilik sınavı ise yılda 3 defa yapılır; Genelikle Mart, Temmuz ve Kasım olamak üzere yılda 3 kez yapılır. 2 gün boyunca (Cumartesi-Pazar olarak sabah ve öğleden tüm gün şeklinde) 8 dersten sorumlu olarak sınava girmek gerekiyor. Bu derslere ait her birinden sınavdan en az 50 puan alınması gerekiyor, toplam ortalamanın ise en az 60 puan olması gerekiyor. Bu hesaplamaya ek olarakda staj yapılan mali müşavirin vereceği tezkiye notu mali müşavirinizin vermiş olduğu puan ortalamasına katılıyor. Tezkiye notun stajdaki önemi çok büyüktür. Bu yüzden staj yaptığınız mali müşavirlik bürosunda sorumluk olarak verilen bütün işleri uyumlu bir şekilde yerine getirmeye çalışınız. Bu sayede tezkiye not ortalaması nekadar yük gelirse serbest muhasebeci mali müşavirlik yeterlilik sınavı not ortalaması puanına etki edecektir.

SMMM Belgesi Ne İşe Yarar

Hizmet sektöründe vazgeçilmez olmazsa olmazlardan olan mesleklerden birisidir, serbest muhasebeci mali müşavirlik. Bir çok alanda hizmet veren muhasebecilik mesleği bir bilgi sisteminin en baş dalıdır. Ekonomik hizmet anlamlarının gelişimi farklı sektörlerin ortaya çıkması ile bu bilgi sistemine olan ihtiyacı daha çok artmıştır. Muhasebe mesleği bu ihtiyaçtan dolayı ortaya çıkmıştır. Gerçek kişilik firmaları, tüzel kişiliğe sahip olan her ticari kuruluşun serbest muhasebeci mali müşavir ile beraber çalışması gereklidir. SMMM belgesine sahip olanlar bu işleri yapabilir:

1. Defter tutmak: Bir işletmeye ait muhasebe işlerini kaydetme işidir. Muhasebeci işletmenin defterini tutabileceği gibi işletmenin kendi muhasebesi, büro aracılığı ile dışarıdan da tutulabilir.

2. Mali tabloları hazırlamak : Mali tablolar ise, bilanço ve gelir tablosudur. Malî müşavir ana mali tablolar haricindeki ek finansal tablolarda mevcuttur. İşte sserbest muhasebeci mali müşavirler bu temel tabloları da hazırlar.

3. Beyannameleri hazırlamave onaylama : İşletmenin beyan vermek zorunda oldukları bütün beyannamelerni (KDV, kurumlar, muhtasar vergisi, gibi) hazırlayıp-imzalar (artık elektronik sistemde). Firmalar işçi çalıştıryorsa bordro hizmetimi düzenlemek ve SGKbildirgesi vermektedir.

4. Teknik destek sağlamak: Firmaların muhasebe sistemlerinin alt yapısını kurmak. Hesap planını, muhase besistem programı raporlar ve organize eder.

5. Denetim : Firma sahiplerinin talebine görefirmalara denetim hizmetini verir. Kolay iş olmasada artık teknoloji sayesinde daha kolay hale gelmiştir Mizan ıhesap planındaki tüm

6. Tahkim ve bilirkişilik yapar: Anlaşmazlık olduğu durumlarda devlet kurumları tarafından kendi memuru yerine bilirkişi olarak görevlendirilir.

7. Müşavirlik : Yaptığı işin yanına müşavirlik de yapar.

Smmm Kursu

Yargı Akademi Kurumları olarak, günden güne artan ve insanlara gelecek hedefleri sunan bu mesleği yapmak isteyen öğrencilerimizi, zorlu bir başlangıç SMMM Staja Giriş- Yeterlilik sınavına hazırlayarak bu zorlu süreci güven içinde geçirmelerini sağlıyoruz. SMMM eğitiminde uzmanlaşan Yargı Akademi Kurumu ile mesleğe olan ilk adımı beraber atmış olacağız.SMMM sınavlarına yönelik eğitimlerde uzman tecrübesi sayesinde mesleğe bir çok meslek mensubu adayı kazandıran Yargı Eğitim Kurumları ile uzman eğitim kadrosu ve devamlı güncellenen yayınları ve değişmeyen eğitim sistemi ile İLK-TEK olmanın gururunu yaşıyoruz. Eğitimden asla taviz vermeyen ve sadece öğrenci odaklı olan ilkeli duruşu ile bundan böyle kazandırmaya da devam edecektir. Kahramanmaraş Yargı Akademi ailesi olarak zorlu sınavların üstesinden gelmeye devam ediyoruz. Rahat konforlu sınıflarımızda dilediğiniz gibi ders çalışabilir, uzman eğitmenlerimizden etüt hizmeti alabilirsiniz. Staj başlatma ve staj yeterlilik kurslarını yüz yüze eğitim hizmeti olarak vermekteyiz. Alanındaki uzman eğitmen kadrosu ile SMMM kursuna yönelik soru bankası ve konu anlatımlı kitaplar, yaprak testler, çözümlü çıkmış yıl soru kitapları ile Türkiye genelinde yapmış olduğu deneme sınavları gibi etkin kaynaklar sayesinde eğitim alanında öncü bir kurumuz. Rehberlik hizmeti, mesleki danışman hizmeti ve sosyal yaşamdan eğitimle ilgili birçok alanda Yargı Akademi Kurumunun ayrıcalığını yaşayacaksınız.

SMMM Kurs Fiyatları

Mali müşavirlik kursu olarak uzman eğitmen kadromuzdan alacağınız tüm dersler için kurs öncesinde sizlerle yüz yüze görüşerek Mali müşavirlik mesleği ve kurs hakkında bilgilendirme yapıyoruz. Serbest muhasebeci mali müşavirlik sınavına yönelik kurslarımız Staja giriş ve Staj Yeterlilik kurslarından oluşmaktadır. Sektöründe bulunan tüm eğitim kurumlarına göre en uygun fiyatlı eğitim hizmetini sizlere sunuyoruz. SMMM kurs fiyatları hakkında ve değişmez eğitim kadromuzu yerinde görmek için sizleri Yargı Akademi Eğitim Kurumuna bekliyoruz. Eğitim bizim işimiz ilkesinden yola çıkarak bu zorlu süreçte sonuna kadar öğrencilerine hizmet vermenin sözünü sizlere veriyoruz. Eğitim adına yenilenen tüm içerikleri yakından takip ederek öğrencilerine ayrıcalıklı eğitim vermektedir.

DİĞER KURSLARIMIZ